„WIOSNA, ACH TO TY”[1]

Wiosna zawitała do nas na dobre. Przyszło w końcu upragnione ciepło, świeci słońce, a dzień staje się coraz dłuższy. Kolejny już raz zadaję sobie banalne pytanie: Jak duży wpływ na funkcjonowanie człowieka ma pogoda? Otóż, odpowiedź jest bardzo oczywista: ogromny. Gdy rozkwitają tulipany, a za oknem słychać śpiew ptaków, to od razu chce się więcej, więcej aktywności, więcej przebywania na świeżym powietrzu wśród otaczającej nas zieleni, więcej bywania z naszymi pupilami. Chce się żyć ciekawiej, uśmiechać się, cieszyć i zachwycać się życiem! Pomimo tego, że temat wiosny jest bardzo oklepany, to i tak, bez wątpienia można stwierdzić, że życie wiosną jest lepsze!

Wiosną chce się też wiele zmieniać. Wstępują w nas chęci reorganizowania naszego otoczenia, naszych codziennych aktywności oraz naszego wnętrza. Jakie małe (wielkie) zmiany możemy wprowadzić do naszego życia?

Po pierwsze, warto zmienić coś w swoim najbliższym, domowym otoczeniu. Mogą to być bardzo niewielkie zmiany, takie jak, np.: poprzestawianie książek na półkach, wymiana zdjęć w stojących na komodzie ramkach, kupienie świecznika na targu staroci czy też poprzestawianie mebli. Aktualny czas pandemii sprawił, że wiele osób zaczęło pracować w domu. Niezwykle istotne jest zagospodarowanie miejsca pracy, swojego biurka czy stolika. Oprócz niezbędnych narzędzi pracy warto dodać elementy ozdobne, które z pewnością pozwolą przyjemniej pracować. Mogą to być na przykład: wiosenne kwiaty, bukiet kolorowych tulipanów, goździków czy gerberów. Kompozycja pięknych roślin pozwoli poczuć się w mieszkaniu częścią żyjącego świata flory oraz miejmy nadzieję efektywniej pracować.

Ponadto, opłaca się wprowadzić regularną aktywność fizyczną. Już nawet krótkie, 15-minutowe, poranne ćwiczenia dodadzą energii i pozytywnego nastawienia na cały dzień! Można również iść pieszo do pracy, zamiast jechać samochodem. Pół godziny przy umiarkowanym tempie czyni cuda! Pobudza krążenie i zapewnia lepsze dotlenienie całego organizmu. Zapisanie się na płatne godzinne zajęcia sportowe typu pilates, zumba, tańce czy joga, i wpisanie ich do swojego kalendarza będzie motywacją do brania w nich aktywnego, cotygodniowego udziału. Jeśli chcemy ograniczyć koszty to można zacząć biegać, jeździć na rowerze, rolkach lub tylko spacerować. Już codzienny, godzinny spacer wzmacnia system immunologiczny i krążenia. Podczas sportu wydzielana jest serotonina, czyli hormon szczęścia. W momencie działania promieni słonecznych na naszą skórę, produkowana jest również witamina D3, która jest budulcem kości i zapobiega osteoporozie.

Dodatkowo, wskazana jest choćby mała zmiana w swojej diecie. Nasz organizm potrzebuje dodatkowej dawki witamin po miesiącach zimowej abstynencji. Wzbogacenie swoich posiłków o owoce i warzywa pozwoli uzupełnić zimowe braki. Bardzo wskazane są produkty pełnoziarniste oraz rośliny strączkowe, które w naszym kraju nie są tak bardzo popularne. Gdy jemy 3-4 posiłki w ciągu dnia w dość regularnych przerwach 3-4 godzinnych dostarczamy do organizmu stałą energię i co ważniejsze, chronimy przed napadami nagłego głodu. Ponadto, przewód pokarmowy nie jest tak mocno obciążony. Dieta kojarzy się nam z dużymi wyrzeczeniami i trudnościami. Jednak małe zmiany wprowadzane stopniowo, pozwolą na lepsze codzienne samopoczucie i dadzą poczucie dużej satysfakcji!

Często boimy się zmian i są one dla nas trudne. Rezygnujemy już na początku, gdy posłuchamy wewnętrznego głosu, który mówi nam, że się nie da, że to za trudne dla mnie, jaki to ma sens i w ogóle po co. Jeśli obudzimy się pewnego dnia i powiemy sobie: „Tak, od dzisiaj wprowadzam nowa dietę, robię remont mieszkania i będę ćwiczyć każdego dnia.” Nie, w taki sposób z pewnością nam się nie uda. Nie jesteśmy w stanie, aż tak drastycznie zmienić swojego życia. Nie będziemy w stanie podołać wszystkim aktywnościom i zrezygnujemy ze wszystkiego… Step by step, czyli krok po kroczku, to rozwiązanie pozwoli ulepszyć nasze życie i powoli iść do przodu. Pomału, z kalendarzem w ręku, cierpliwością, spokojem i umiarkowanym zaangażowaniem. I właśnie wiosna jest taką porą roku, która pozwala na rozpoczęcie nowego, lepszego, bardziej wartościowego etapu życia. Czego życzę sobie i Wam J.

Autor: Sylwia Rainko
Fot.: Jill Wellington

[1] Sł. Marek Grechuta